DİKSİYON KURSUDiksiyon Kursu

Diksiyon Eğitiminin Amacı:
Dili kullanırken ses ve kelimeleri doğru telaffuz etmek ve dili iyi kullanabilmek içindir.

Yaşadığımız ortamda “ne söylediğimiz” kadar, bir şeyi “nasıl söylediğimizin” de çok büyük önemi vardır.Ayrıca iş ve sosyal yaşamınızda başarılı olmanın şifresi etkili ve doğru konuşmadaki başarı seviyemize bağlı olduğu bir gerçektir.

Esasında herkes güzel ve etkili konuşmak ister. Hele toplum önünde konuşmak zorunda kalan insanların bu konuda başarılı olmak için ne gayretler gösterdiğine şahit olmuşsunuzdur. Ama bu çabalar bazen insanı çok komik sonuçlara da götürdüğüne şahit olmuşuzdur.

Oysa güzel ve etkili konuşmada eğitime bağlı teknik bir konu olup bu konuda yapılacak çalışmalarla kişinin hangi mesafeleri kat ettiğini görebilirsiniz.

DİKSİYON / Güzel ve Etkili Konuşma Kurs İçeriği :

Ses, Nefes Çalışması:

Diyafram destekli, doğru nefes sayesinde heyecanı kontrol altına alarak, doğru bir konuşma temposu ve enerjik bir ses tonuyla tane tane, anlaşılır konuşma üzerine, hayat boyu kullanabileceğiniz çalışmalar yapılır.

Diksiyon – Fonetik:

Doğru, renkli ve etkili bir konuşma, diksiyon ve fonetik kurallarına uyarak gerçekleştirilir. Diksiyon-fonetik dersinde kelimeleri doğru telaffuz ederek, doğru tonlama ve vurgularla monotonluktan uzak, etkileyici ve renkli bir konuşma için gerekli bilgiler paylaşılır.

Dramatik Çalışma:

Basit tiyatro metinlerinden faydalanarak yapılan bu çalışmalar, konuşmadaki ifade gücünü zenginleştirmeye yöneliktir. Bu derste, duyguların doğru ifadelerle konuşmaya aktarılması hedeflenir.

Konuşma Çalışmaları:

Bu derste, daha önce öğrenilmiş ses-nefes-artikülasyon, diksiyon fonetik ve drama ile ilgili bilgilerin ışığında hazırlıklı ve doğaçlama konuşma çalışmaları, kamera ve kürsü kullanımıyla birlikte katılımcıların farklı ihtiyaç ve durumlarına göre bol bol pratik yapılır.

Toplu Konuşma Dersi:

Bu derse, katılımcılar kendi seçtikleri bir konuda konuşma hazırlayarak gelirler. Konuşmalar topluluğa hitaben ve kamera karşısında yapılır. İki eğitmen izleyici olarak katılır. Konuşmalar bittikten sonra eğitmenler tarafından yorumlar yapılır.

Hitabet , Doğaçlama ve Beden Dilinin Etkili Kullanımı

Eğitmenler: Diksiyon eğitimleri alanında uzman eğitimciler tarafından verilmektedir.

Eğitim Süresi: 2 aydır. Ders günleri hafta içi 2 gün veya hafta sonu 2 gün şeklinde yapılmaktadır.

Alınacak Belge: Kurs sonunda yapılacak sınavda başarılı olan kursiyerlere 64 saatlik Milli Eğitim Bakanlı onaylı kurs bitirme belgesi verilecektir.

Sizi Arayalım

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!