Estetisyenlik günümüzde kadınlar için en cazip mesleklerden biri haline gelmiştir. Genel olarak güzellik bakım hizmetini kadınların yaptırması, bu mesleği kadınların daha fazla tercih etmesini sağlamıştır.

Kadınlar cilt bakımı, makyaj, kalıcı makyaj, epilasyon, kaş, kirpik yapımı, bölgesel incelme, masaj gibi kişisel bakım ve güzellik işlemleri için erkeklere göre daha fazla harcama yaparlar. Kadınların bu düşüncede olmaları güzellik sektörünün ve estetisyenlik mesleğinin de gelişmesini sağlamıştır.

Kadınlar daima güzel ve bakımlı olma düşüncesindedirler. Onların bu düşüncesi nedeniyle bu hizmetleri genel olarak kadın güzellik uzmanı estetisyenlerden almak isterler. Kadın mahremiyetinin olması, kadın hassasiyeti ve titizliğin de bu alanda çok önemli olması, bu mesleğin kadınlar tarafından daha fazla yapılmasına neden olmuştur.

Estetisyenler iyi bir eğitim sonuna gerek teorik gerekse de pratik uygulama becerisi kazanmış birer güzellik uzmanlardır. İyi eğitim almayıp yeterli bilgi ve beceri düzeyine ulaşmamış kişilerin sektörde kendilerini kabul ettirmeleri mümkün değildir.

Bu alanda bilgi ve becerisiyle kendini kabul ettirmiş estetisyenlerin işlettiği güzellik salonları ve merkezleri her zaman tercih edilen merkezler olarak hizmete devam etmektedirler.